Październik 19 2018 15:35:52
Nawigacja
Pani Róża.

Urodziła się w 1954 r. w Krakowie. Z domu Woźniakowska. Właściwe imię i nazwisko Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein. Działaczka organizacji pozarządowych, głównie proeuropejskich oraz szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jest córką hrabianki Marii Karoliny Plater-Zyberk oraz prof. Jacka Woźniakowskiego, historyka sztuki, żołnierza AK, inicjatora wydawnictwa „Znak” i byłego prezydenta Krakowa. Jej mężem jest Franz Graf von Thun und Hohenstein z książęcego rodu austro-niemieckiego. Przodkiem Róży Thun jest m.in. Emilia Plater.

Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W okresie PRL aktywnie działała w opozycji demokratycznej w Krakowie. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II współorganizowała biuro prasowe pielgrzymki, w którym informowała zachodnich dziennikarzy także o aktualnej sytuacji w Polsce.

W okresie stanu wojennego wyprowadziła się do męża do Frankfurtu, gdzie pracowała jako tłumacz. Pomagała też przebywającym na Zachodzie działaczom „Solidarności”, a także pracowała przy transportach humanitarnych do Polski. Potem mieszkała z rodziną w Nepalu.

Po powrocie do Polski od 1992 do 2005 r. pełniła funkcję dyrektora generalnego, a następnie prezesa zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. W tym czasie współorganizowała wiele pozarządowych organizacji proeuropejskich. Była związana także z Unią Demokratyczną a następnie z Unią Wolności.

W latach 1998-2000 była radną Gminy Warszawa-Centrum. Uczestniczyła w grupach powołanych przy prezydencie i premierze, które zajmowały się integracją europejską. Była jednym z ekspertów minister Danuty Hübner. W 2003 r. odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Przed referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii inicjowała wiele proeuropejskich akcji publicznych. W 2005 r. została dyrektorem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Z mężem Franzem ma czwórkę dzieci.Z mężem...
No to kilka słów o rodzinie tego męża.

Bardzo proszę o przekazanie mi wszelkich dowodów na to że zamieszczam kłamstwa,a ja je sprostuję.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

18-08-2018 19:54
Pełne teksty będą dostępne po kliknięciu "CZYTAJ WIĘCEJ"

21-02-2018 03:21
To miejsce służy do komunikacji. Próby spamu pod wpisami na stronie głównej będą skutkowały ich usunięciem.
38,826 unikalne wizyty